Organsko moderni stil
Organsko - moderni stil se je pojavil kot priljubljen trend pri oblikovanju interierjev, pri katerem se preprostost moderne estetike združi s toplino naravnih elementov. Stil daje poudarek tudi na trajnostnem oblikovanju, udobju in povezavi z zunanjim okoljem - katerega rezultat je funkcionalen in vabljiv interier.
KLJUČNE LASTNOSTI ORGANSKO MODERNEGA STILA SO
naravni materiali
nevtralna barvna paleta
minimalističen dizajn
biofilija
ravnovesje
1 - NARAVNI MATERIALI
Z izbiro pravilnih materialov, lahko v trenutku spremenimo moderne prostore v bolj organske. Pri tem se osredotočimo na naravne materiale, kot so les, juta, kamen, bambus, glina, lan, ratan ipd.
Les – predelan ali trajnostno pridobljen les. Bodisi kot del pohištva, tlak, ali kot poudarek. Z dodatkom lesenih elementov v prostor vnesemo toplino in teksturo.
Kamen – naraven kamen, kot marmor ali granit, se lahko uporabi kot glaven material pri oblikovanju pultov, dekorativnih elementov in tudi talnih površin.
Tekstil – pri izbiri oblazinjenega pohištva in raznih dodatkov, kot so zavese, blazine in manjše malenkosti, izberemo materiale, kot so bombaž, lan ali volna.
2 - NEVTRALNA BARVNA PALETA
Da prostoru dodamo občutek udobja in topline je dobro, da se pri izbiri barvne palete osredotočimo na bolj nevtralno osnovo, z umirjenimi toplimi toni in odtenki.
Osnovna paleta - vsebuje nevtralne barve, kot so bela, bež in siva
Poudarki - da razbijemo monotonost beline, v interier vnesemo tople tone barv, kot so olivno zelena, terakota in druge bolj zemeljske tone barv
3 - MINIMALISTIČNEN DIZAJN
Pri oblikovanju prostorov se osredotočimo na čiste linije in preprečimo vnos odvečnih predmetov, da prostori ne bodo preobremenjeni. Pohištvo, ki ga izberemo, naj bo v prvi fazi funkcionalno in preprostih oblik.
Na glavno zasnovo počasi dodajamo elemente z mehkimi ali gladkimi linijami, s pridihom naravnega. S tem prostor otoplimo in vanj vnesemo dodaten vizualni interes.
4 - BIOFILIJA
Eden ključnih elementov, da dosežemo moderno organski stil je tudi t.i. biofilija (potreba po stiku z naravo). To dosežemo tako, da v interier vključimo elemente, ki vzbujajo stik oz. vez z naravo, kot notranje rastlinje, naravna svetloba, panoramski pogledi na zunanjost.
5 - RAVNOVESJE
Ker govorimo o hibridnem stilu, je ključno da dosežemo ravnovesje med posameznima stiloma, torej med modernim in organskim.
V primeru, da dodamo več naravnih elementov, lahko hitro preidemo v bolj boemski stil opremljanja. Enako velja, če v prostor vnesemo več modernih elementov, saj lahko s tem prostor hitro izgleda bolj minimalističen.